Early Learning Academy

Ms. Janelle Adams

ELA Teacher

K2

Mrs. Kalee Godwin

ELA Teacher

K1

Mrs. Mandy Jones

ELA Teacher

K2

Ms. Lydia Kissock

ELA Teacher

Jr. Kindergarten

Mrs. Susan Lary

ELA Teacher

Jr. Kindergarten

Mrs. Pushpa Mamallapalli

ELA Teacher

Infants

Mrs. Latoya Pierre

ELA Teacher

K3

s. Jessica Smith

ELA Teacher

K1

Mrs. Baindu Tarawally

ELA Teacher

Toddler

Mrs. Alison Watkins

ELA Teacher

K3

Lower School

Mrs. Amber Armstrong

Lower School Teacher

K5

Mrs. Tammy Baker

Lower School Teacher

1st Grade

Ms. Tiffani Barrett

Lower School Teacher

1st Grade

Mr. Alex Blair

Lower School Teacher

3rd Grade

Mrs. Tammy Blanton

Literacy Coordinator

Lower School K-6

Ms. Beth Dowling

Bridge Academy Teacher

Mrs. Diane Harris

Bridge Academy Teacher

Mrs. Betsy Houston

Lower School Teacher

4th Grade

Mrs. Katherine Leuthen

Lower School Teacher

3rd Grade

Ms. Ashley Marshall

Lower School Teacher

STEM

Mr. Joe Mayfield

Bridge Academy Teacher

Ms. Heather Roberts

Bridge Academy Teacher

Mrs. Randi Sirmon

Lower School Teacher

ESE

Ms. Lynnette Stevens

Lower School Teacher

4th Grade

Mrs. Tammy Tuell

Lower School Teacher

4th Grade

Lower School Teacher

2nd Grade

Lower School Teacher

Kindergarten

Middle School

Mrs. Marsha Baldatti

Middle School Teacher

English 

Mrs. Ashley Phillips

Middle School Teacher

English

Mrs. Dianna Bryan

Middle School Teacher

Bible

Mr. Ben Hetzel

Middle School Teacher

History

Mrs. Jessica Larrick

Middle School Teacher

Math

Mrs. Susan Weakley

Middle School Teacher

Science

Upper School

Mr. Daniel Baldatti

Upper School Teacher

History 

Ms. Autumn Brinkley

Upper School Teacher

Art

Mrs. Susan Cruz

Upper School Teacher

English

Miss Katie Flowers

Upper School Teacher

History

Mr. David Fullop

Upper School Teacher

Math

Mrs. Becky Goins

Upper School Teacher

English

Mr. Tyler Hardison

Upper School Teacher

Math

Director of Bands

Mr. Shawn Harris

Upper School Teacher

Math

Ms. Andrea Kim

Upper School Teacher

Foreign Language Dept.

Mr. Ryan Fuchs

Upper School Teacher

Physical Education

Mrs. Candace Lautzenheiser

Upper School Teacher

Elective/Graphic Design

Mrs. Diane Spann

Upper School Teacher

Bible

Mr. Robert Steiner

Upper School Teacher

Science

Mr. Tracy Taylor

Upper School Teacher

Bible

Mrs. Rhonda Trigg

Upper School Teacher

Science

Resource Teachers

Miss Lora Alban

Lower School Teacher

Music/Art

Mr. Koal Rollins

Tech/Worship Arts

Mrs. Chitra Jacob

5th - 8th Teacher

STEM

Mrs. Amber Rolli

Media Center Specialist

Associate Pastor

Worship Arts Teacher

Mrs. Cathy Rottmann

Physical Education Teacher

Support Staff & Administration

Mrs. Linda Cason

Extended Care

Mrs. Kristy Ciresi

Administration

Admissions Director

Mrs. Beth Emmanuel

U-Store

Mr. Jake Jones

Children's Pastor

Mr. Courtney Moore

Director of Food Distribution

Upper School Office

Administrative Assistant

Mrs. Connie Stumph

Lower School Office

Administrative Assistant

Mrs. Kelley Chambers

Business Office

Accounts Payable

Mr. Trey Ciresi

Youth Pastor

Mrs. Amanda Champion

K - 12

Learning Specialist

Mr. Irving Cornwell

Director of Maintenance

Mrs. Keyla Cintron

Attendance Clerk

Mrs. Donna Dinsbeer

Administrative Assistant

Receptionist

Mrs. Josette Green

Upper School Guidance

Psychology Teacher

Mrs. Tami Kinsman

Executive Assistant

School & Church

Ms. Stephanie Ponder

Assistant ELA Director

Mrs. Glenda Sirmon

U-Store

Mr. Daniel Stumph

Maintenance

Mr. Rob Hammond

Director of Advancement

Mr. Charles Mamallapalli

Campus Security

Mr. David Robertson

Director of Operations

Mr. John Sirmon

Administration

Dean of Students

Mr. Keith Stroud

Maintenance

Head Basketball Coach

Mrs. Summer Hancock

Business Office

Accounts Receivable

Ms. Lisa McManus

Human Resources

Administration

Guidance Director